О-Џеј: Произведено во Америка

5 причини за гледање на документарната серија што доби Оскар

О-Џеј: Направено во Америка е неверојатна документарна серија што се дава на Pickbox NOW. Ова е мини-серија од 5 епизоди, која доби Оскар во 2017 г. и е толку добра што ви даваме 5 причини за гледање!

5. Доби оскар

О-Џеј: Произведено во Америка е најдолгиот документарец што ја освоил најпрестижната филмска награда Оскар и стана последниот документарец што воопшто освоил Оскар. Имено, по една година ги сменија правилата за номинации за Оскар, па мини-сериите веќе не можат да се номинираат во категоријата документарец.

4. Има одлични критики

Оваа документарна серија доби неверојатни критики, а некои од нив доаѓаат од најдобрите критичари на денешницата. „Чудо“, напиша Брајан Мојлан од „Гардијан“, „Ремек-дело“ ја нарече оваа серија Весли Морис од „Њујорк тајмс“, а новинарот на „Базфид“, Ен Хелен Петерсен, рече дека ова е најмоќниот и најважен документарец за расата, класата и полот во Америка“. Одлични оценки доаѓаат и од гледачите, кои беа повеќе од 60 милиони само кога се појави документарецот. Ова е поддржано од високиот резултат на ИМДб од 8,9.
3. Подлабока приказна за расата во Америка

Преку животот на О-Џеј Симпсон, оваа документарна мини-серија ги истражува расните проблеми во Америка. Режисерот Езра Еделман рече дека сакал да раскаже подлабока приказна за градот Лос Анџелес и односот меѓу црнците и полицијата.

2. О-Џеј

Ликот и делото на О-Џеј Симпсон, неговиот посебен карактер, е она што ја прави оваа приказна толку привлечна. Тој е спортист, ѕвезда, херој, татко, прељубник, а некои го сметаат и за убиец. Интересен, но и контроверзен, Симпсон е непозната чија психологија радо ја истражуваме.

1. Целата документарна серија е на Pickbox NOW

Осумчасовниот документарец, составен од 5 епизоди, може да се гледа во целост само на Pickbox NOW! Длабоко човечка, впечатлива, перцептивна и емпатична, едноставно, ќе посакате серијата никогаш да не заврши.