ФИЛМОТ НА ШИЉО

A Goofy Movie

ФИЛМОТ НА ШИЉО

A Goofy Movie

Жанр: Aнимирани

Година: 1995.

Актери: Bill Farmer, Jason Marsden, Jim Cummings 

Продуцент: Kevin Lima

Disney

Подгответе се за неверојатно возбудливата авантура полна со смеа и забава со еден од омилените ликови на Дизни, Шилјо и со неговиот син Макс. Шилјо во својот прв филм подготвува луда авантура во која го носи својот син Макс на риболов за тие двајца да поминат колку е можно повеќе време заедно. Макс своето слободно време повеќе сака да го поминува со симпатичната Роксен која конечно решила да излезе со него, отколку со својот несмасен татко. Но, Шилјо не му дава избор...

ЗАНИМЛИВОСТИ

Бил Фармер изјави дека речиси две години траело неговото давање на гласот на Шилјо

Филмот е режисерското деби на Кевин Лима

Низ целиот филм, вистинското име на Шилјо, Пит, се изговара само еднаш

ГЛЕДАЈ ВЕДНАШ