ПРЕМИЕРА

ГОРЕ НА ЕЗЕРОТО: КИНЕЗИНКА

Top Of The Lake: China Girl

ПРЕМИЕРА

ГОРЕ НА ЕЗЕРОТО: КИНЕЗИНКА

Top Of The Lake: China Girl

Достапни сезони: 1 | 2

Жанр: Crime

Година: 2013. -

Актери: Elisabeth Moss, David Wenham, Peter Mullan

Продуцент: Jane Campion, Gerard Lee

BBC

Одлична криминалистичка драма од оскаровката Џејн Кемпион и продуцентот, добитник на „Оскар“, Емил Шерман. Ова е таинствена приказна за тајните на еден мал новозеландски град, со одлична актерска екипа која на серијата ѝ донесе „Златен глобус“. Елизабет Мос ја игра неискусната детективка Робин Грифин која се зафаќа со случајот на бремената 12-годишна девојка која се обидела да се удави во езерото, по што исчезнала...

ЗАНИМЛИВОСТИ

Втората сезона на серијата доживеа премиера на филмскиот фестивал во Кан каде што премиерно се прикажа и „Твин Пикс“

Авторката на серијата, Џејн Кемпион, е добитничка на „Оскар“ за филмот „Пијано“ од 1993 година

Никол Кидман се придружи на постојаната постава во јуни 2016 година, играјќи улога што е напишана специјално за неа

ГЛЕДАЈ ВЕДНАШ